مقالات

حفاظ نسل جدید با الهام از طبیعت
بشر همواره در طول زندگی خویش جهت رفع نیاز های خویش از مظاهر طبیعت الهام گرفته است، امنیت شاید از بزرگترین نیازهای انسان باشد. تامین امنیت و حفظ حریم خصوصی از گزند نااهلان همیشه از دغدغه های بشر بوده است، شاید زندگی در کوهستان، غارها،بالای شاخه های درختان و استفاده از کپر و خار جهت ایجاد امنیت برای برطرف کردن همین دغدغه ها بوده باشد.
این نیاز امروزه با توجه به شرایط موجود به مراتب بیشتر از گذشته نمایان شده است، حفاظ بوته ای یا حفاظ شاخ گوزنی از ابزار تامین امنیت به شمار می روند ولی حقیقتا تفاوت آنها در چیست؟؟
حفاظ بوته ای همانطور که از نامش پیداست با الهام از بوته های خار تولید شده است، لذا با نام "حفاظ بوته خاری" نیز شناخته می شود. خصوصیت شاخه های خار نامنظم بودن آنهاست به گونه ای که هر یک به جهتی رشد یافته اند و با ایجاد یک شبکه در هم تنیده از شاخه های خار عبور را غیر ممکن می سازند.
ازین رو حفاظ بوته ای به نوعی از حفاظ گفته می شود که شاخه های فلزی آن هر یک به صورت نا منظم رو به سمتی باشند.
وجه تسمیه حفاظ شاخ گوزنی از عبارت "شاخ گوزنی" کاملا آشکار است، یعنی حفاظی که با الهام از شاخ گوزن ساخته شده باشد. شاخ های گوزن کاملا منظم و با الگوریتم خاصی کنار یکدیگر رشد یافته اند، به طوری که به سختی می توان اختلاف چشمگیری میان شاخهای گوزن ها یافت.
حفاظ شاخ گوزنی نیز به همین صورت تولید شده است، هریک از شاخه ها با نظم و ترتیب خاصی طبق یک الگوی از پیش تعیین شده  وبه صورت هدفمند کنار یکدیگر قرار گرفته اند.
امروزه بیش از 95 در صد حفاظ تولید شده در بازار ایران "حفاظ شاخ گوزنی" می باشد، ولی از آنجا که رسته ی این نوع از حفاظ ها از ابتدا با نام "حفاظ بوته ای" شناخته شده اند نام "حفاظ بوته ای" بسیار بیشتر از "حفاظ شاخ گوزنی" رایج شده است.
از لحاظ ایمنی تفاوت محسوسی میان حفاظ بوته ای و حفاظ شاخ گوزنی وجود ندارد ولی از نظر هزینه تولید، زیبایی و استحکام محصول نهایی یقینا حفاظ شاخ گوزنی پیروز خواهد بود.
ازین رو به مرور زمان حفاظ بوته ای از چرخه تولید حذف گردید ولی نام آن همچنان در اذهان باقی ماند به گونه ای که "حفاظ شاخ گوزنی" که سهم 95 درصدی بازار حفاظ را در اختیار دارد با نام "حفاظ بوته ای" شناخته می شود.
حفاظ شاخ گوزنی بهترین حفاظ روی دیوار می باشد که تاکنون تولید شده است.

مطالب مرتبط:
حفاظ بوته ای ، حفاظ شاخ گوزنی ، حفاظ شاخه ای و ... چیست؟
نکاتی چند در باب حفاظ شاخ گوزنی و حفاظ بوته خاری

برچسب ها: